free html5 templates
Legalne suplementy

Suplementy diety od A do Z

Czym są suplementy diety
Suplementy diety (suple) — substancje biologicznie czynne i ich kompozycje przeznaczone do bezpośredniego spożycia z pożywieniem. Ich skład jest reprezentowany przez składniki pochodzenia naturalnego i przydatne składniki syntetyczne. Są to skoncentrowane ekstrakty z surowców roślinnych i zwierzęcych, związki nieorganiczne, które są analogami witamin zawartych w tłustych rybach, warzywach, jagodach, owocach.

Suplement diety zawiera substancje niezbędne, w niewystarczającej ilości wytwarzane w organizmie, lub ich niedobór wynikajacy z niezrównoważonej diety. W każdym razie brak składników odżywczych prowadzi do awarii systemów aktywności życiowej, a następnie rozwoju patologii. Suplement diety pozwala przejąć kontrolę nad dostarczaniem organizmowi przydatnych substancji.


Klasyfikacja suplementów diety
Nie ma jednej ogólnoświatowej klasyfikacji suplementów bioaktywnych. Chodzi o ich definicję jako produktu. Na przykład w naszym kraju suplementy diety są zaliczane do dodatków pożywienia, w wiekszości krajów Europy do środków poprawiających zdrowie. A w Indiach i Chinach, gdzie rozwinęła się tradycyjna medycyna ludowa, są one uważane za leki. Lekarze dzielą suplementy diety w następujący sposób:

nutraceutyki - połączone środki, których spożycie jest wskazane w przypadku niedoboru składników odżywczych i wywołanych przez nie awarii w organizmie, a także w celu przyspieszenia ewakuacji obcych związków organicznych i nieorganicznych;

parafarmaceutyki-bioaktywne suplementy stosowane w celu zwiększenia sprawności umysłowej i fizycznej, wzmocnienia odporności;

eubiotyki-suplementy diety zawierające żywe kultury bakterii i (lub) podłoże odżywcze dla nich, stosowane w celu przywrócenia mikrobiocenozy jelit i pochwy.

W naszym kraju ok 80% populacji regularnie spożywa suplementy diety. Natomiast w Europie i Stanach Zjednoczonych liczba ta przekracza 90%. W Indiach i Chinach suplementy diety stają się częścią kompleksowej terapii i lecznia.

Zapotrzebowanie na suplementy diety:
Kupić suplementy diety w internecie jest dość łatwo. Wymagania dotyczące jakości suplementów diety w naszym kraju nie są tak surowe, jak w przypadku leków farmakologicznych. Aby je spzedwać producentowi wystarczy podać informacje o wynikach badań laboratoryjnych i zgłosić do obrotu. Teoretycznie powinny być całkowicie bezpieczne, ale nie ma mowy o zagwarantwanej skuteczności terapeutycznej. Nic dziwnego, że lekarze przyzwyczajeni do polegania na praktycznym doświadczeniu są nieufni wobec suplementów diety. Jak mogą polecić je pacjentom, jeśli nie ma potwierdzenia korzystnych właściwości.


Skuteczność suplementów diety
Suplementy diety nie są lekami, nie są przeznaczone do leczenia nawet łatwo przebiegających chorób. Żaden z krajowych lub zagranicznych producentów nie dostarczył przekonujących dowodów na ich skuteczność. Należy jednak pamiętać, że większość składników nie ma żadnego wyraźnego działania. Biorą udział w reakcjach biochemicznych jako produkt wyjściowy, katalizator lub koenzym.

Suplementy diety są niezbędne dla osób aktywnie uprawiających sport, doświadczających zwiększonego stresu psychicznego. Zapasy witamin i minerałów w ich organizmach wymagają szybkiego uzupełnienia. Przy nawet starannie zbilansowanej diecie nie można tego osiągnąć. A w 1-2 kapsułkach suplementów diety zawiera całą kombinację przydatnych składników odżywczych.

Główne grupy konsumentów suplementów diety:
W aptekach kupują suplementy diety głównie osoby w wieku powyżej 50-55 lat, które mają problemy zdrowotne z powodu naturalnego starzenia się organizmu. Dobrze sprzedają się suplementy diety wskazane do przyjmowania w istniejących chorobach, na przykład cukrzycy, nadciśnieniu, zaburzeniach erekcji. Nie są wyjątkiem dziewczyny i kobiety, które chcą schudnąć.

W popularnych sklepach internetowych suplementy diety są sprzedawane głównie osobom młodym i w średnim wieku. Takie suplementy mają na celu zapewnienie wydajności, poprawę wyglądu, wzmocnienie obrony organizmu. Ci konsumenci wolą angażować się w zapobieganie chorobom, a nie ich późniejsze leczenie.


O NAS

Portal internetowy legalnie-suplementy.pl nie jest sklepem internetowym. Na stronie znajdują się wyłącznie linki i opisy wyselekcjonowanych ofert  producentów suplementów diety oficjalnie zgłoszonych do obrotu na terenie Polski. 

ŚLEDŹ NAS